سنگ کاری به دو دسته سنگ کاری داخلی و خارجی تقسیم می‌شود. سنگ کاری داخلی شامل اجرای سنگ به عنوان پوشش دیوار، پله، کف و … می‌شود. سنگ کاری خارجی نیز به سنگ کاری نما، سنگ کاری کف حیاط و محوطه و سنگ کاری دیوارهای بیرونی ساختمان است.

هزینه اجرای سنگ نما یا سنگ کاری نمای ساختمان به روش متری و با توجه به ارتفاع انجام می‌شود. هرچه ارتفاع ساختمان بیشتر باشد، هزینه سنگ کاری آن نیز بالاتر می‌رود
هزینه اجرای سنگ نما یا سنگ کاری نمای ساختمان

سنگ کاری داخلی

سنگ کاری داخلی معمولاً برای سطوح کف اتاق‌ها، سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه، سطوح مشاع مانند دیوار و کف راه پله‌ها، دیوار و کف پارکینگ و … انجام می‌شود. این روش سنگ کاری ساختمان شامل زیرسازی، اجرای سنگ، برش و دوغاب ریزی است
 اجرای سنگ کاری داخلی

زیر سازی پیش از اجرای سنگ

زیرسازی معمولاً شامل عملیاتی مانند اجرای عایق رطوبتی، برودتی و حرارتی در کف و دیوارهای محلی است که سنگ کاری در آن انجام می‌شود، تخریب و تمیزکاری در صورتی‌ که پوشش کف دیگری مانند سرامیک و موزاییک وجود دارد و کارفرما درخواست حذف آن را دارد و اجرای لوله گذاری تأسیسات مکانیکی مانند سیستم گرمایش از کف، شوفاژ رادیاتور و … سپس سیمان کاری می‌شود.
اجرای سنگ و برش کاری

اجرای سنگ و برش کاری

پس از انجام آماده سازی کف، ابتدا ملات سنگ کاری روی محل اجرا می‌شود و سپس سنگ کار نسبت به اجرای سنگ اقدام می‌کند. با استفاده از چکش پلاستیکی، سنگ‌ها در جای خود محکم می‌شوند. در این مرحله، شیب‌بندی محل‌هایی مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام باید در نظر گرفته شود. در بخش‌هایی که ابعاد سنگ مناسب سطح نیز، نیاز است که سنگ کار اقدام به برش سنگ کند و سپس سنگ برش خورده را در جای مورد نظر قرار دهد و با چکش پلاستیکی محکم کند.
سنگ کاری داخلی و بند کشی

دوغاب ریزی و بندکشی

مرحله اجرای دوغاب روی سنگ‌ها به منظور زیباسازی کار، از بین بردن درز و فواصل بین قطعات سنگ و یکدست کردن کف اجرا می‌شود. دوغاب اصولاً از پودر سنگ، سیمان سفید و آب به صورت رقیق تهیه می‌شود و روی کلی کار به وسیله یک طی اجرا می‌شود. پس از به اصطلاح گرفتن دوغاب به وسیله یک اسفنج نرم سطح روی سنگ‌ها تمیز می‌شود و به سنگ‌ها برای خشک شدن فرصت داده می‌شود.

بهتر است دوغاب ریزی در هوای سرد انجام نشود زیرا باعث ترک خوردن دوغاب پس از خشک شدن می‌شود. اگر از دوغاب با کیفیت استفاده نشود و مقدار آن کم باشد، باعث لق شدن سنگ‌ها و به تبع آن نفوذ نم و رطوبت به زیر سنگ، شکستگی و لب پری سنگ می‌شود.

سنگ کاری نمای ساختمان

پس از بازدید متخصص سنگ کاری ساختمان از محل، انتخاب نوع نما از سوی کارفرما و بستن قرارداد، کار با اجرای داربست شروع می‌شود. سنگ کاری نمای ساختمان از اجرای نما در طبقه همکف شروع می‌شود و به سمت بالا و طبقات بالاتر ادامه پیدا می‌کند.
اجرای نمای سنگی

اجرای نمای سنگی ساختمان

در اجرای نمای سنگی ساختمان، با توجه به مدل نمای انتخاب شده، سنگ‌ها در ابعاد مناسب از سنگ فروشی خریداری می‌شوند و اجرا می‌شوند. برخی از سنگ‌ها مانند مرمر و گرانیت که تخلخل کمی دارند برای اجرای روی نما، نیاز به اسکوپ گذاری یا پیچ کاری دارند تا پس از اتمام کار سنگ کاری، به راحتی سقوط نکنند. برخی سنگ‌ها مانند تراورتن به دلیل تخلخل بالاتر و نفوذ ملات درون آن‌ها نیاز به اسکوپ گذاری و پیچ و رول‌پلاک ندارند.

در اسکوپ گذاری پشت سنگ به وسیله دستگاه فرز برش داده می‌شود و قطعه فلزی به نام اسکوپ درون برش ایجاد شده، جاسازی می‌شود، این قطعه فلزی باعث بیشتر شدن چسبندگی سنگ با ملات می‌شود و از طرفی هم مانند یک آویز عمل می‌کند و از سقوط سنگ نما در طی ناملایمات طبیعی جلوگیری می‌کند.

دلایل سقوط سنگ نمای چیست؟

سنگ نما به دلایلی مانند نشست زمین و به تبع آن جابجایی ساختمان، انبساط و انقباض به دلیل گرم و سرد شدن هوا با اختلاف زیاد، لرزش ساختمان در اثر زلزله، عدم چسبندگی مناسب دیوارهای بیرونی به ستون‌ها و در پی آن عدم چسبندگی سنگ نما به بدنه ساختمان، سنگ‌ها از دوغاب زیرین جدا می‌شوند و سقوط می‌کنند که به اصطلاح گفته می‌شود، سنگ ول می‌کند.

منبع : https://kargosha.com/fa/content/id/3217