محوطه سازی و فضای سبز

 

محوطه و حیاط از بخش‌های مهم خانه‌ها و آپارتمان‌ها هستند که اکثر اوقات آن‌چنان که باید مورد بهره برداری قرار نمی‌گیرند. این در حالی است که این محوطه‌ها از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار هستند. با کمی خلاقیت و صرف هزینه نه چندان زیاد می‌توان فضایی بسیار مناسبی را برای ساکنین ساختمان فراهم کرد.

قبل از شروع به چه فاکتورهای باید توجه کنیم؟

قبل از شروع به طراحی و ایده پردازی در خصوص باغچه‌ای که در اختیار دارید باید یک سری عوامل و فاکتورها را برای خود مشخص کنید که در زیر به مواردی از آن‌ها اشاره شده است.

 اجرای فضای سبز توسط گروه تخصصی لبخند با بالاترین کیفیت

مساحت باغچه چقدر است؟

اندازه باغچه تاثیر زیادی در المان‌ها و مصالحی که به کار می‌برید خواهد داشت. این موضوع می‌تواند نوع پوشش گیاهی را نیز تحت تاثیر قرار دهد زیرا برخی از انواع پوشش گیاهی با فضاهای زیادی برای رشد نیاز دارند. در مساحت‌های کوچک باید هوشمندانه عمل کرد و از المان‌ها به بهترین نحو بهره برد.

شرایط آب و هوایی را مشخص کنید.

شرایط آب و هوایی که باغچه شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد شامل جهت تابش نور، شدت تابش نور، مقدار سایه در طول روز، جهت وزش باد، شدت وزش باد و مقدار بارش است. این فاکتورها انتخاب المان‌های مختلفی از جمله پوشش گیاهی و مبلمان‌ها را مشخص می‌کند. مقدار رطوبت موجود در هوا فاکتور مهمی در انتخاب گل و گیاه برای اجرا در فضای سبز خواهد بود.

خاک باغچه را بشناسید.

فضای سبزی که برای باغچه طراحی می‌کنید به یک بستر مناسب که همان خاک باشد برای رشد نیاز پیدا خواهد کرد؛ بنابراین باید از کیفیت خوب آن قبل از شروع به کاشت انواع گل و گیاه اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید که انواع گل و گیاه به خاک‌های مختلفی نیاز پیدا خواهند کرد.

نیازهای ساکنین ساختمان را در نظر بگیرید.

فضای سبز باغچه بدون شک برای افراد و ساکنین ساختمان طراحی و اجرا می‌شود و از همین رو باید به گونه باید که مناسب برای همه افراد باشد. این موضوع و پوشش دادن همه نیازهای افراد تا حدود زیادی به مساحت باغچه و بودجه شما بستگی خواهد باشد. در صورتی که مساحت امکان لازم را به شما بدهد، می‌توان در فضای سبز مبلمان‌هایی برای بزرگسالان و کودکان به کار برد.

پوشش گیاهی

بدون شک پوشش گیاهی مهم‌ترین متریالی است که در طراحی فضای سبز باغچه به کار خواهد رفت. پوشش گیاهی به همراه سطوح سختی مانند پیاده‌روها و نشیمن‌گاه‌ها تشکیل دهنده ساختار کلی باغچه شما هستند. می‌توانی باغچه‌ای کاملاً پوشیده با پوشش گیاهی داشته باشید و یا صرفاً پوشش‌های گیاهی را به فلاورباکس‌ها و انواع گلدان‌ها محدود کنید. در هر صورت سعی کنید از پوشش گیاهی با تنوع بالا استفاده کنید.

طراحی محوطه

مبلمان فضای سبز

مبلمان‌ها را می‌توان از مهم‌ترین متریال‌های به کار رفته در طراحی فضای سبز باغچه در نظر گرفت. مبلمان‌های فضای سبز شامل اتاق‌ها و آلاچیق‌ها، میلمان نشیمن، مبلمان نهارخوری و وسایل بازی برای کودکان می‌شود.آلاچیق‌ها برای کاربرد در فضاهای سبز ساخته شده‌اند. انواع مختلفی از آن می‌تواند در شرایط آب و هوایی مختلف استفاده شوند.

طراحی محوطه

طراحی محوطه

نورپردازی

قاعدتاً استفاده از فضای سبز باغچه تنها به روز محدود نمی‌شود و طراحی آن باید به گونه‌ای باشد که در شب نیز افراد مختلف بتوانند از تمامی بخش‌های آن استفاده کنند. نورپردازی نباید به شلوغ شدن فضای سبز منجر شود. نورپردازی در کف پیاده‌روها و درختچه‌ها از روش‌های رایج است. روش‌های مختلفی برای نورپردازی وجود دارد برای نمونه می‌توان به آویزان کردن چند چراغ ساده از درختچه‌ای در باغچه خود کاشته‌اید اشاره کرد.

طراحی محوطه

آب‌نما

آب‌نماها نیز از دیگر متریال‌های مهم در اجرای فضای سبز هستند. علاوه بر جنبه‌های زیباشناختی که دارند، انواع آب‌نما می‌توانند که هوای فضا را خشکی خارج کنند و صدای دل‌نشین شرشر آب را در محیط پخش کنند. بر اجرای آب‌نما نیاز به فضا یا هزینه زیاد نخواهد بود. آب‌نماهای دیواری را می‌توان در اندازه‌ای کوچک به کار بست.

پیاده‌روها

این متریال وقتی که فضای باغچه شما بزرگ باشد نقش به مراتب مهم‌تری خواهد داشت. مصالح مختلفی را می‌توان در اجرای پیاده‌رو به کاربرد. چوب، سرامیک، آجر و سنگ‌های طبیعی از اصلی‌ترین آن‌ها هستند. انتخاب این مصالح به سبک کلی فضای سبز شما بستگی دارد.

فلاورباکس

فلاور باکس‌ها در واقع جعبه‌ها یا گلدان‌هایی برای کاشت انواع پوشش گیاهی در فضاهای مختلف هستند. فلاورباکس‌ها در باغچه‌هایی که نسبت سطوح سخت بیشتر است کاربرد گسترده‌تری دارند. در انتخاب فلاورباکس‌ها از نظر مدل، رنگ و مصالح به سبک فضای سبز باغچه خود توجه کنید. برای نمونه اگر فضای سبز شما طراحی مدرن دارد پس فلاورباکس‌های بتنی و فلزی گزینه مناسبی خواهند بود.

سخن آخر

تقریباً در تمامی خانه‌ها و آپارتمان مقدار فضا هر چند که کوچک هم باشد به فضای سبز اختصاص داده شده است. این فضا را می‌توان به کمی خلاقیت و ایده پردازی با کمترین هزینه ممکن به نحوی طراحی کرد که بتوان یک فضای سبز مناسب و کاربردی را در اختیار افراد خانواده قرار داد. تیم تخصصی لبخند در تلاش است تا با ارائه بهترین امکانات و خدمات آرامشی ماندگار را برای شما به ارمغان آورد.

منبع:

http://www.houzz.com/