مزایا و معایب پارکت لمینت چیست؟

اصولا چرا توصیه می شود که از پارکت لمینت به عنوان کفپوش در بسیاری از مکان ها از جمله خانه ها، مراکز اداری، تجاری و… استفاده شود؟

مزایا و معایب پارکت لمینت چیست؟

 • مزایای پارکت لمینت

 1. قیمت مناسب

  با انتخاب کفپوش لمینت علاوه بر تنوع بسیار زیاد در مدل های مختلف آن هزینه ای بسیار کمتری نسبت به سایر کفپوش ها پرداخت می کنید، اما ظاهری مطابق با نوع طبیعی آن خواهید داشت. در نتیجه لمینت ها از هر نوعی که باشند بسیار مقرون به صرفه هستند.

 2. مقاوم

  یکی دیگر از مزایای پارکت لمینت ها استفاده از ۴لایه فشرده باعث شده تا لمینت ها در برابر ضربه و فشار بسیار مقاوم باشند و برخلاف پارکت ها که نسبت به خط و خش حساس بودند می توانید از لمینت ها با خیال راحت به خصوص برای قسمت های پر رفت و آمد خانه استفاده کنید.  علاوه بر این لمینت ها برخلاف پارکت نسبت به نور خورشید مقاوم هستند و رنگشان را از دست نمی آورند.

 3. نگهداری آسان

  یکی از مهمترین ویژگی های لمینت تمیز کردن آسان آن است. برخلاف پارکت شما می توانید با خیال راحت روی لمینت را تی بکشید و از مواد و شوینده های مختلف مناسب استفاده کنید. شما می توانید هر گونه لکه را به سرعت و به آسانی پاک کنید زیرا لمینت ها لکه و بو را جذب نمی کند.

 4. قابلیت انطباق

  یکی دیگر از مزایای پارکت لمینت ها قابلیت انطباق با هر نوع سبک زندگی و سلیقه را دارد. شما می توانید بسته به دکوراسیون منزل خود یکی از الگوهای موجود را انتخاب کنید. همچنین به سادکی در هر مکانی قابلیت اجرا دارند.

 5. دفع آلرژی و حساسیت

  کفپوش های پارکت لمینت به خصوص برای کسانی که به حساسیت های فصلی و گوناگون دچار می شوند بسیار مفید است. دلیل این امر این است که لمینت های خوش ساخت و دارای استاندارد به هیچ عنوان مواد آلرژی زا را جذب نمی کند. در ضمن تمیز کردن آن بسیار آسان است. حتی کسانی که در منزل از حیوانات خانگی نگه داری می کنند کمتر دچار حساسیت های گوناگون می شوند.

  مزایای پارکت لمینیت نسبت به سرامیک

 1. لغزنده

  یکی از معایب پارکت لمینت ها برخی کفپوش های لمینت به خاطر وجود مواد صنعتی به منظور جلوگیری از جذب غبار و آلودگی بسیار لغزنده هستند و باید در انتخاب آن دقت کنید البته مدل هایی هم وجود داردند که با بافت برجسته در رویه لغزندگی آنها کاسته شده ، همچنین برخی مدل ها عایق هستند و معمولا در حمام استفاده می شوند.

 2. عمر کم

  لمینت ها در کل از عمر مناسبی برخوردار هستند و درصورت رعایت نکات نگهداری عمر نزدیک به ۵ سال و یا حتی بیشتر دارا هستند ولی به نسبت پارکت طبیعی چوبی از عمر کوتاهی تری برخوردارند و البته قابلیت تعویض تقریبا راحتی دارند. توجه کنید به نسبت پارکت های چوبی عمر کمتری دارند.

 3. طبیعی نیستند

  اگر محیط زیست برایتان مهم است و دوست دارید در خانه ای که از طبیعت در آن به کار رفته زندگی کنید باید لمینت را فراموش کنید. استفاده از مواد شیمیایی و صنعتی در ساخت لمینت باعث شده تا برای افراد بسیاری به خصوص کسانی که فرزند کوچک دارند این موضوع اهمیت زیادی داشته باشد، البته با پیشرفت تکنولوژی مدل هایی تولید شده که ضد آلرژی و طبیعت دوست نیز هستند.

 4. کاهش تنوع مدل، برند و طرح ها

درسال گذشته با ممنوعیت واردات انواع پارکت لمینت واردات لمینت های خارجی ممنوع و موجودی این کالا در انبار تامین کنندگان به صفر رسید و عملا اظهار وجود لمینت خارجی غیر ممکن است و درصورت استفاده از این عنوان توسط فروشندگان یا این کالا مدت زیادی در انبار مانده است که از صحت و سلامت کالا باید مطمئن شد و یا این گفته شوخی بیش نمی باشد؛ در هر صورت عدم امکان واردات موجب رونق تولید داخلی شد اما امکان رقابت را به شدت کاهش داد که این خود یکی دیگر از معایب پارکت لمینت ها می تواند باشد.

منبع: https://www.spootawood.com/
https://digiparket.com/parquet-laminates-benefits-and-drawbacks