رنگ سقف می تواند تاثیر بسزایی در زیبایی فضای اتاق، نمای آن و میزان روشنایی خانه یا آپارتمان داشته باشد. بنابراین رنگ آمیزی سقف می تواند ایده مناسبی برای ایجاد تغییر در فضای خانه محسوب شود. رنگ آمیزی اتاق نیازمند استفاده از تکنیک های ویژه ای در این زمینه می باشد. رنگ آمیزی سقف نیز از این دسته محسوب شده و از اهمیت زیادی برخوردار است.

اهمیت رنگ آمیزی در مکان هایی که کودکان بیشتر در آن جا رفت و آمد می کنند، دوچندان می باشد. برای رنگ کردن چنین مکان هایی بهتر است از رنگ های خنثی استفاده شود. ممکن است تصور شما بر این باشد که رنگ آمیزی سقف به اندازه رنگ آمیزی دیوار اهمیت ندارد؛ اما به واقع چنین نیست. انتخاب رنگ مناسب برای سقف به طور کلی حس و حال اتاق را تغییر می دهد.

 انتخاب رنگ مناسب برای سقف

 • گرما بخشی به فضای اتاق

رنگ مناسب برای سقف

رنگ مناسب برای سقف

اتاق های بزرگی که سقف های بلندی دارند چندان دنج و گرم نیستند و با وجود انتخاب مبلمان مناسب، رنگ آمیزی صحیح یا انتخاب کفپوش مناسب چندان زیبا به نظر نمی رسند. در چنین مواقعی بهتر است از رنگ های تیره برای رنگ آمیزی سقف استفاده کرده و با این کار به توازن لازم در محیط دست یابید.

شاید در نظر شما استفاده از رنگ تیره برای رنگ آمیزی سقف باعث ایجاد گرفتگی در اتاق شود. اما به یاد داشته باشید که در اتاق هایی با سقف های بلند اگر از رنگ تیره برای رنگ آمیزی سقف استفاده کنید، چنین اتفاقی پیش نخواهد آمد.

این روش باعث ایجاد نمای زیبایی شده و به نوعی توجه افراد را جلب می کند. استفاده از رنگ های تیره برای رنگ آمیزی سقف های کوتاه صحیح نمی باشد و ترکیب زیبایی ایجاد نخواهد کرد، چرا که این کار باعث ایجاد فضای سنگینی شده و خوشایند نمی باشد.

 • استفاده از رنگ های روشن برای بلندتر نشان دادن سقف

استفاده از رنگ های روشن برای رنگ آمیزی سقف های کوتاه بهترین گزینه است، زیرا باعث بلندتر نشان دادن سقف می شود. استفاده از رنگ سفید هایگلاس انتخاب مناسبی برای سقف های کوتاه می باشد.

رنگ مناسب برای سقف

رنگ مناسب برای سقف

 

 • اهمیت نورپردازی

در انتخاب روش نورپردازی توجه داشته باشید، که معمولا وسایل روشنایی پایین تر از سقف قرار گرفته و همین امر باعث سایه انداختن بر روی سقف می شود. این نکته را در هنگام انتخاب رنگ باید در نظر داشته باشید. برای انتخاب رنگ در چنین شرایطی بهتر است از رنگی متعادل که نه چندان تیره و نه چندان روشن است استفاده نمایید. با این حال رنگ های تیره تر برای اتاق هایی که از نور طبیعی برخوردارند، مناسب می باشد.

 • سقف های رنگی بهترین گزینه برای اتاق خواب کودک

رنگ مناسب برای سقف

رنگ مناسب برای سقف

طراحی فانتزی اتاق خواب کودک همیشه امری چالش برانگیز بوده است، اما برای انجام این کار امکانات نامحدودی در دست می باشد. پیشنهاد ما به شما استفاده از هنر درونی خود برای یک طراحی زیبا می باشد.

برای انجام این کار باید به سلایق کودک خود نیز توجه نمایید. برای رنگ آمیزی سقف اتاق کودکان می توانید از رنگ مورد علاقه کودک استفاده نمایید. بهتر است برای رنگ آمیزی اتاق کودک از دو طیف مختلف یک رنگ استفاده کنید.

 • استفاده از رنگ سفید

رنگ مناسب برای سقف

رنگ مناسب برای سقف

استفاده از رنگ سفید به محیط بستگی دارد. استفاده از رنگ سفید برای رنگ آمیزی سقف برای محیط هایی که در آن ها کارهای هنری انجام می شود و یا برای اتاق هایی که از انواع کاغذ دیواری جذاب در آن استفاده شده است، مناسب می باشد. رنگ سفید برای سقف باعث جلب توجه افراد به دیگر المان های اساسی می شود.

 • استفاده از نقاشی بر روی سقف

استفاده از تکنیک نقاشی بر روی سقف برای افراد خلاق ایده بسیار خوبی می باشد. استفاده از این تکنیک برای رنگ آمیزی اتاق پذیرایی نیز بسیار کاربرد دارد، چرا که محیطی تعامل برانگیز ایجاد می کند.

رنگ مناسب برای سقف

رنگ مناسب برای سقف

 

در روند رنگ آمیزی اماکن مسکونی و تجاری، به جرات میتوان گفت : رنگ امیزی سقف منزل و ساختمان سخت ترین قسمت است.

مشکلاتی از قبیل پاشیدن و چکه کردن رنگ، عدم تسلط کافی هنگام کار، یکنواخت نشدنِ نتیجه ی نهایی، همه و همه موجب میشود بسیاری از افراد، رنگ امیزی سقف منزل را نادیده گرفته و به گچ بری اکتفا نمایند.

در روند رنگ امیزی سقف منزل این نکات را جدی بگیرید

پیش از انجام رنگ امیزی سقف منزل و ساختمان، و همچنین در حین روند کار، باید چند نکته را در نظر بگیرید :

 • پیش از شروع، وسایل و لوازم را از محیط خارج کرده و یا روی انها را به خوبی به وسیله ی کاور های ضد رنگ بپوشانید تا کمترین خسارت ممکن به لوازمتان وارد شود.
 • اسپری های رنگ و یا قلم مو های نقاشی در مقایسه با غلتک ها هم عملکرد سخت تر و کند تری دارند و هم میزان چکه کردن رنگ در آنها بیشتر است. پس به عنوان یک انتخاب مناسب، از غلتک استفاده نمایید.
 • از سبک ترین غلتک های موجود استفاده کنید تا در حین کار خستگی کمتری را متحمل شوید.
 • نردبان ها و یا چهارپایه های ساختمانی بلند، نسبت به داربست ها بهتر هستند و سرعت شما را افزایش میدهند.
 • اگر قصدِ رنگ آمیزی تمامِ اتاقِ مورد نظر را دارید، بهتر است از سقف شروع کنید. چرا که علاوه بر طولانی بودن، ممکن است پاششِ آن به دیوار ها موجب بروز انواع لک ها بشود. پس خود را در خطرِ دوباره کاری نیندازید.
 • زمان، حتما حواستان به مدت زمانی که به این کار اختصاص میدهید باشد. فرایند رنگ امیزی سقف منزل زمان بر خواهد بود.

چه رنگی برای سقف من مناسب تر است ؟

 • اغلب افراد از رنگ سفید برای سقف های خود استفاده میکنند که اولین انتخابِ یک خانه ی کلاسیکِ ایرانی است. از نظر دکوراسیون و نور پردازی، گستره ی دید و همچنین جلوه ی منزل، رنگ سفید مناسب ترین انتخاب میباشد و در درجه ی دوم میتوانید از رنگ نخودی هم استفاده کنید.
  رنگ های سفید خود دارای سه تناژ مختلفِ مات، براق و ساده هستند. رنگ های مات سقف شما را کوچکتر و کوتاه تر نمایان میکنند و رنگ های براق هم چشم را اذیت میکنند.
 • سیاه، برای رنگ امیزی سقف منزل، عامه پسند نیست و تنها با مدل هایی خاص از دکوراسیون میتوان از آن استفاده کرد. اگر شما نیز جزو آن دسته از افراد هستید که به دکوراسیون و رنگ های خاص و منحصر به فرد علاقع مندید میتوانید از متخصصان این زمینه کمک گرفته و سپس اقدام به رنگ امیزی سقف منزل خود کنید.
 • در حالت کلی برای آنکه از رنگ تیره جهت رنگ امیزی سقف منزل و یا اتاق خود استفاده کنید، بهتر است کف و سقف را با هم هماهنگ نمایید تا ظاهر و جلوه ی بهتری داشته باشند. برای این کار میتوانید از انواع پارکت ها یا سنگ های تیره استفاده نموده و یا فرش خود را به رنگ سقف یا نزدیک آن انتخاب کنید.
 • ترکیب رنگ های تیره و روشن به صورت راه راه یا شطرنجی برای رنگ امیزی سقف منزل انتخاب مناسبی نیست. البته به استثنا سیاه و سفید که اگر با دکوراسیونی در همین سبک ادغام شود، میتواند زیبا و چشم نواز باشد.

دیزاین سقف به وسیله ی طرح و رنگ :

برای افرادی که دوست دارند سقفِ طرح دار داشته باشند نیز چند انتخاب مختلف وجود دارد :

میتوان در رنگ امیزی سقف منزل از انواع شابلون ها با طرح های مختلف استفاده نمود که مطابق سلیقه ی شما سقف منزل را طراحی میکنند.
استفاده از انواع پترن ها و الگو های از قبل آماده نیز یکی از راه های طراحی روی سقف میباشد.

رنگ مناسب برای سقف

رنگ مناسب برای سقف

استفاده از طرح های هندسی در دیزاین اتاق

 • در صورتی که اتاق دارای لوستر های گردان، منشعب و یا پنکه های سقفی استف میتوانید سقف را هماهنگ با آن به صورت طرحی گردان رنگ آمیزی نمایید. این کار موجب هماهنگی سقف و لوستر یا پنکه شده و برای اتاق کودکان و نوجوانان مورد استفاده قرار میگیرد.
 • در رنگ امیزی سقف منزل، جهت ایجاد فضایی ارامش بخش و دوستانه که حس راحتی و استراحت را القا کند؛ مانند تی وی روم ها یا اتاق های نشیمن میتوان از ترکیب رنگ های خنثی ( توسی / خاکستری ) با پارتیشن بندی و نور پردازی ملایم استفاده نمود.
 • در هنگام استفاده از رنگ خنثی جهت رنگ امیزی سقف منزل دو نکته را مد نظر داشت باشید :
  اول : از رنگ های خنثی روشن استفاده کنید تا فضا را دلمرده و غمگین نکنند.

دوم : اگر سقف منزل شما بلند است اقدام به این سبک رنگ امیزی نمایید.

 

منبع:

https://www.otag.ir/

 

http://www.sakhtemanchi.com/