بهترین طراحان نیز ممکن است اشتباهاتی را در رابطه طراحی دکوراسیون داخلی انجام دهند.زمانی که این اشتباه کوچک باشد مانند خریدنِ یک کوسنِ اشتباه یا یک وسیله‌ی تزئینی احمقانه، مشکل خیلی بزرگ نیست. اما وقتی به موجب این اشتباهچند صد هزار یا حتی چند میلیون تومان ضرر کنید، قصه چیز دیگری خواهد بود. همیشه باید تلاش کنید تا این اشتباهات به وجود نیایند.

طراحی دکوراسیون داخلی

1- نورپردازی ناکافی و نامناسب

بهترین روش برای نورپردازی دکوراسیون داخلی خانه استفاده از چند منبع نور و در واقع نورپردازی چند لایه است. به این ترتیب که در هر فضا یک نور زمینه، تعدادی نور جانبی و همچنین تعدادی نور زمینی داشته باشید.

با این روش نورپردازی متنوعی در دکوراسیون داخلی خانه خواهید داشت و تنها وابسته به یک منبع نور نخواهید بود.

2- چینش اشتباه وسایل و مبلمان

گاهی مشکل عمده دکوراسیون داخلی خانه چینش اشتباه وسایل است و نه خود وسایل و مبلمان!

 نکاتی که برای یک چینش صحیح :

الف) داشتن یک نقطه کانونی (مانند شومینه، تلویزیون یا تابلوی نقاشی زیبا) در دکوراسیون هر فضا و چیدن سایر وسایل حول آن نقطه کانونی.

ب) فاصله دادن وسایل از دیوارها. این کار به صمیمی‌تر و گرم‌تر شدن دکوراسیون داخلی خانه شما کمک می‌کند.

پ) رعایت فاصله مناسب بین وسایل. توجه کنید که فاصله بین هر دو صندلی یا مبل از 2 تا 2 و نیم متر بیشتر نشود، همچنین هر مبل یا صندلی دسترسی مناسبی به یک میز داشته باشد به طوری که رفت و آمد مختل نشود.

دکوراسیون خانه

3- به هم ریختگی و آشفتگی در دکوراسیون داخلی خانه

این مورد معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که بدون برنامه و فکر قبلی اقدام به خرید مبلمان و وسایل می‌کنید و در نتیجه به جای یک محیط آرام و دلپذیر یک فضای آشفته خواهید داشت و هیچ هماهنگی و تناسبی بین وسایل مختلف وجود نخواهد داشت.

برای جلوگیری از این امر بهتر است از قبل برای خریدتان فکر و برنامه ریزی کرده و از شلوغ کردن بیش از حد منزلتان بپرهیزید.

4- استفاده بیش از حد از یک رنگ

اگر در بیشتر وسایل و دیوارهای منزلتان از فقط یک رنگ استفاده کنید دکوراسیون داخلی شما بسیار خسته کننده خواهد شد. در این مورد بهتر است از چند رنگ مختلف و متناسب به نسبت درست در دکوراسیون داخلی خانه استفاده کنید.

5- بی‌توجهی به مقیاس و تناسبات

اگر دکوراسیون داخلی خانه شما بسیار به هم ریخته و شلوغ است یا اگر احساس می‌کنید بخش زیادی از فضای داخلی خالی و هدر رفته به نظر می‌آید، احتمالا به اندازه کافی به مقیاس و تناسبات توجه نکرده‌اید.

منظور از مقیاس اندازه بصری وسایل و همچنین چگونگی ارتباط آن‌ها با سایر لوازم و کلیت دکوراسیون داخلی خانه است. وسایل بلند، کوتاه، بزرگ و کوچک را به میزان مناسبی در دکوراسیون داخلی خانه به کار گیرید.

تدوین: محمد حسین صدوقی

منبع: http://rastaoffice.com


https://www.bhg.com/decorating/lessons/basics/decorating-mistakes/