امروزه معماران از سرتاسر دنیا برای طراحی مؤثرترین ساختمان‌ها از دیدگاه انرژی با هم رقابت می‌کنند. و بالاترین نمره‌های انرژی و ساختمان سبز را دریافت می‌کنند. سیستم‌های تأییدیه معتبر نظیر LEED و BREEAM در حال بالاتر بردن استاندارد‌ها و اهداف برای طراحی‌های نوآورانه هستند. بهسازی ساختمان و معماری پایدار امروزه خیلی رایج شده و فناوری‌های نوین برای بهبود آن در حال توسعه سریع و مداوم است.

لبه (The Edge)، آمستردام هلند

این ساختمان اداری یک قسمت میانی ۱۵ طبقه دارد. که فضای داخلی را به دنیای بیرون مرتبط می‌کند . تجلی‌گر یک محیط کاری امروزی است. این ساختمان بالاترین نمره از دید BREEAM (روش ارزیابی محیطی BRE) دریافت کرده است. در این ساختمان پنل‌های خورشیدی روی پشت بامش نصب شده است .که مساحت وسیع ۴۱۰۰ متر مربعی را پوشش می‌دهد. دهلیز میانی حجیم آن که رو به شمال است، نور روز ساختمان را تأمین می‌کند. سیستم نور LED پیوسته از شبکه کابل محلی که قابلیت کنترل توسط گوشی‌های هوشمند را دارد. برای ادارات استفاده می‌شود. این ساختمان همچنین سنسورهایی دارد که سطح دما و کربن دی اکسید را اندازه می‌گیرد .و همچنین سیستم جمع‌آوری آب باران دارد که آب ذخیره شده را برای مصرف توالت و آبیاری گیاهان استفاده می‌کند.

میدان Angel، منچستر انگلیس

این ساختمان اداری طراحی شده با ۵۰ درصد کاهش مصرف انرژی و ۸۰ درصد کاهش در تساعد کربن بالاترین نمره BREEAM  را در انگلیس دارد. با یک نمای دو رویه و بتن جرمی حرارتی بالا پوشیده شده است. تا گرمایش و سرمایش ساختمان را کنترل کند. این همچنین یک سیستم آیرودینامیک دارد که از دودکش طبیعی دهلیز استفاده می‌کند. تا هوای هدر رفته را بالا برده و از میان تبادلگرهای حرارتی عبور داده و گرم کند .و در نتیجه دوباره قابل استفاده می‌شود.علاوه بر این طراحان، ساختمان را برای تغییرات آب و هوایی ممکن در آینده براساس داده‌های پیش‌بینی هوا برای ۲۰۵۰ آماده کرده‌اند. در طراحی‌هایشان برای افزایش احتمالی دما بین ۳ تا ۵ درجه در تابستان و افزایش ۳۰ درصدی میزان بارش در زمستان ملاحظاتی صورت گرفته است.

 

پیکسل، ملبورن استرالیا

این ساختمان نسبتاً کوچک سیستم‌های محیطی چند گانه را جمع می‌کند. تا عملکرد کلی ساختمان را بهبود بخشد. این سیستم‌ها شامل یک بام سبز و سیستم جمع‌آوری آب باران است. که می‌تواند ساختمان را برای تامین آب خودش پایدار کند. همچنین نمای قابل توجهی دارد که جذابیت و کارایی را در کنار هم فراهم کرده است. حائل‌های سایبان ثابت دارد، دیوار پرده‌ای دو لایه و سایبان‌های پانل خورشیدی دارد. پیکسل به گونه‌ای طراحی شده که از نظر سیستم نمره دهی سبز نمره عالی ۱۰۰ را بگیرد و همچنین تائیدیه پلاتینیوم LEED را بگیرد.

 

مرکز Bulitt، سیاتل امریکا

ساختمان اداری تجاری ۶ طبقه که توسط شرکت میلر هال برای بنیاد بولیت طراحی شد. تا به عنوان یک “ساختمان زندگی” اعتبار یابد. یک سیستم جمع‌آوری آب باران دارد که می‌تواند ۵۶۰۰۰ گالن آب را جمع‌آوری و فیلتر کند. همچنین ۵ بازیافت هوازی دارد که ضایعات انسان‌ها را بدون تساعد بوی بد بازیافت می‌کند. بام ساختمان علاوه‌بر این، سلول‌های خورشیدی دارد که هر ساله ۲۳۰،۰۰۰ کیلو وات ساعت انرژی تولید می‌کند. که دقیقاً معادل با نیاز ساختمان است.

 

خانه انجمن شهر ملبورن CH2، ملبورن استرالیا

ساختمان اداری تجاری توسط شرکت Designinc طراحی شده. نمای آن برای کنترل آب و هوای داخل طراحی شده. و سازه بتن آن تغییرات دما را به حداقل می‌رساند. تهویه این ساختمان به‌صورت ۱۰۰ درصد طبیعی و از طریق داکت‌های ماهیچه‌ای انجام می‌شود. هوا هر نیم ساعت با یک منبع هوای تازه عوض می‌شود. تهویه طبیعی با نور طبیعی ترکیب شده تا مصرف انرژی را کاهش دهد.

 

 ساختمان جنوبی مرکز فدرال ۱۲۰۲ – سیاتل امریکا

این ساختمان یک انبار کالای بازسازی شده است. در جهت بهسازی ساختمان که به مرکز فرماندهی شمال غربی برای ارتش امریکا. رسته مهندسین تبدیل شده است. در این ساختمان از چوب انبار غیر تاریخی ۱۲۰۲ استفاده شده . سیستم‌های فعال و غیرفعال به کار گرفته شده تا انرژی ذخیره شود. با استفاده از سایبان‌های افقی، تیغه‌های عمودی و پوشش‌های پنجره داخلی در مقابل نور آفتاب محافظت شده است. تهویه طبیعی و نور روز به‌خوبی برای داخل ساختمان فراهم شده است. که همچنین توسط سیستم جمع‌آوری آب باران و سیستم زهکشی مجهز شده است. این ساختمان به‌گونه‌ای مدیریت شده است. که مدرک طلایی LEED را دریافت کند و این درحال‌حاضر یک نقطه زیر پلاتینیوم است.

 

مرکز Genzyme

این ساختمان اداری توسط شرکت Behnisch و شرکا طراحی شده است .که یک مرکز فرماندهی برای کمپانی‌های تکنولوژی زیستی است. مشخصه برجسته آن قسمت مرکزی ۱۲ طبقه آن است که نور طبیعی برای ۷۵ درصد ساختمان را فراهم می‌کند. هوای داخل را با استفاده از یک دودکش تازه می‌کند. پانل‌های آینه‌ای آویزان زیادی نوری که از طریق قسمت مرکزی می‌آید را بازتاب می‌کند. تا توزیع آن در سرتاسر ساختمان را تضمین کند.برای بهسازی ساختمان یک سازه بتنی استفاده شده است. که به خاطر کاربردهای مختلف و جرم دمایی بالای آن است. و بام سبز ساختمان آب باران را برای برج‌های خنک کننده تبخیری جمع می‌کند. مرکز Genzyme قادر به دستیابی مدرک پلاتینیوم LEED برای طراحی و ساخت و ساز می‌باشد.

 

منبع: رسانه ساختمان (صما)

https://www.samair.ir/51457