عایق بندی راهکاری بسیار ایده آل برای کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی است و مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. عایق ها در انواع عایق های رطوبتی، حرارتی، صوتی و آتش دسته بندی می شوند و با توجه به نیاز در ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع عایق

 • پشم شیشه

پشم شیشه از جمله قدیمی ترین عایق های صوتی و حرارتی است که مقاومت بالایی در برابر حرارت و آتش دارد و در صورتی که در معرض آن قرار گیرد، گاز سمی تولید نکرده و منجر به گسترش آتش نخواهد شد. این عایق معدنی بسیار سبک است و استفاده از آن برای عایق بندی سقف، دیوارها و یا لوله ها، بار اضافی بر سازه وارد نمی کند.

عایق پشم شیشه علاوه بر اینکه به عنوان عایق حرارتی از انتقال سرما و یا گرما به داخل ساختمان جلوگیری می کند، تا حد زیادی مانع از انتشار صوت شده و آسایش را برای ساکنین به ارمغان می آورد. در کنار این مزایا، عدم مقاومت در برابر نم و رطوبت یکی از عیوب این عایق محسوب می شود، زیرا در صورت نفوذ آب به این الیاف، قارچ و باکتری در آن ها رشد خواهد نمود.

علاوه بر آن ممکن است الیاف پشم شیشه حساسیت ایجاد کنند، به همین دلیل هنگام عایق کاری سطوح باید از ماسک و دستکش استفاده شود. عایق صوتی و حرارتی پشم شیشه به منظور عایق کاری لوله ها، سقف، دیوارها، مخازن و کانال های هوایی استفاده می گردد.

 • پشم سنگ

پشم سنگ نوعی عایق حرارتی است که می تواند دما را تا ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد تحمل کند. این عایق از سنگ بازالت که نوعی سنگ آتش فشانی است تهیه می شود. پشم سنگ به عنوان عایق آتش، نقش مهمی در پیشگیری از توسعه حریق دارد و مقاومت آن در برابر حرارت مستقیم آتش بسیار بالا است، به همین دلیل از این عایق در صنایع نفت و گاز، پالایشگاه ها و عایق کاری کانال ها و لوله ها به کار می رود.

عایق پشم سنگ علاوه بر اینکه یک عایق حرارتی است، از انتقال سر و صدا در ساختمان نیز جلوگیری می کند. این عایق در اشکال تخته ای، رولی، لحافی و پتویی به مصرف کنندگان عرضه می شود که عایق تخته ای برای سقف و دیوارها، عایق لحافی برای کف و عایق پتویی برای موتورخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که امکان دارد الیاف پشم سنگ حساسیت پوستی و تنفسی ایجاد کند، از این رو در هنگام نصب آن ها باید از ماسک و دستکش استفاده شود.

 • فوم الاستومری

عایق الاستومری خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد که نه تنها به عنوان عایق حرارتی، بلکه به عنوان عایق رطوبتی و صوتی نیز شناخته می شود. این عایق از نیتریل فوم ساخته می شود و برای عایق کاری سوله ها، بویلرها و مخزن ها کاربرد دارد.

انعطاف پذیری بالای عایق الاستومری، آن را برای پوشش کلیه سطوح مناسب کرده و ساختار سلول بسته آن، مقاومت این عایق را در برابر آب، حرارت و صوت بالا برده است. قابلیت جذب آب توسط عایق الاستومری بسیار پایین می باشد، به همین دلیل این عایق دچار خوردگی نمی شود.

فوم الاستومری به صورت رولی با ضخامت ۶ الی ۵۰ میلی متر و لوله ای به قطر ۶ الی ۱۱۴ و طول ۲ متر در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد. ایزوله سازی یا عایق کاری انواع چیلرها، بویلرها، تاسیسات ساختمانی، لوله پالایشگاه ها، مخزن ها وصنایع ساخت خودرو با این عایق ها انجام می شود.

وزن عایق الاستومری بسیار سبک است و برای عایق کاری سیستم های گوناگون ایده آل می باشد. همچنین مقاومت آن در برابر سرما و گرما بالاست و به دلیل عدم نفوذ آب در آن، امکان رشد قارچ و باکتری وجود ندارد. قیمت عایق الاستومری در مقایسه با عایق های حرارتی نظیر پشم سنگ یا پشم شیشه بیشتر است، اما دیگر نیازی به پوشش ندارند.

نصب این عایق چندمنظوره بسیار آسان است و به سرعت و با صرف اندک هزینه انجام می گیرد. یکی دیگر از ویژگی های بارز عایق حرارتی و برودتی الاستومری قابلیت رنگ آمیزی آن است، از این رو در مکان هایی که در معرض دید هستند، می توان این عایق را رنگ کرد.

 • فوم پلی استایرن یا XPS

فوم XPS از پلی استایرن اکسترود شده ساخته می شود و ساختار آن به صورت سلول بسته است. این عایق دارای ویژگی های منحصر بفردی می باشد که آن را به عایقی بسیار مناسب و چند منظوره در حوزه ساختمان سازی تبدیل نموده است. این عایق به دلیل وزن سبک به آسانی قابل نصب بوده و مزایای آن باعث شده جایگزین مناسبی برای دیگر عایق ها محسوب شود.

XPS به منظور عایق بندی دیوارها نظیر دیوار فونداسیون و دیوارهای دوجداره، انواع سقف ها نظیر سقف تیرچه بلوک و سقف کامپوزیت، عایق کاری کف، نمای ساختمان، سردخانه ها و ساخت ساندویچ پانل ها مورد استفاده قرار می گیرد. مهم ترین ویژگی این عایق، مقاومت فشاری یکنواخت آن در تمام سطوح است، از این رو در برابر خزش و فشار بار تحمل بالایی در مقایسه با سایر عایق ها از خود نشان می دهد.

یکنواخت بودن چگالی این عایق در تمام ابعاد، به آن استحکام و مقاومت لازم بخشیده و می توان از آن برای ساخت دیوار در سازه های مختلف استفاده نمود. فوم عایق XPS یکی از بهترین عایق ها برای مکان های مرطوب با دمای پایین است، زیرا امکان نفوذ آب و رطوبت در آن وجود ندارد، در نتیجه قارچ و کپک ایجاد نمی گردد.

فوم XPS مناسب ترین و کاربردی ترین نوع عایق برای کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی در ساختمان است، از این رو در ساخت سازه های جدید به دلیل کاهش مصرف انرژی و به حداقل رساندن میزان سر و صدای ورودی یا خروجی از آن استفاده می شود.

این عایق دوستدار محیط زیست است و می توان آن را بازیافت نمود و مجدداً استفاده کرد. علاوه بر آن نصب فوم ایکس پی اس با ایجاد حساسیت پوستی یا تنفسی همراه نمی باشد. مقاومت این عایق ها در برابر آب، مقاومت حرارتی آن ها را نیز بالا برده، در نتیجه با گذشت زمان، تمام ویژگی های خود را حفظ کرده و تغییر شکل نخواهد داد.

 • فوم پلی یورتان

عایق پلی یورتان یک ماده شیمیایی است که به صورت فوم بر روی سطوح اجرا می شود. این عایق در ابتدای تزریق به صورت کف مانند است، اما پس از چند دقیقه به جسمی سخت تبدیل می گردد.

این فوم به شکل دستی و یا با دستگاه تزریق می شود و در تمام حفره ها نفوذ کرده و آن ها را عایق بندی می کند. پلی یورتان سبک وزن است و در برابر نفوذ مواد شیمیایی و اسیدی و آب مقاومت بالایی داشته و کاملاً نفوذناپذیر می باشد.

علاوه بر آن، تغییرات آب و هوایی و یا ضربه آسیبی به این عایق وارد نمی کنند. انعطاف پذیری این فوم به حدی بالاست که برای درزگیری شکاف های ساختمانی می توان از آن استفاده نمود.

 •  ایزوگام

ایزوگام یکی از رایج ترین عایق های رطوبتی در ساختمان است که به صورت رولی تولید شده و با چسب های مخصوص و یا با استفاده از حرارت به سطوح مختلف چسبانده می شود. وزن عایق ایزوگام سبک است و انعطاف پذیری آن بالا می باشد. عمر مفید آن حدود ۱۰ سال است و در برابر تغییرات آب و هوایی مقاومت لازم را داشته و پوسیده نمی شود.

ایزوگام لایه ای یکنواخت و بدون ترک خوردگی بر روی سطح ایجاد می کند، از این رو آب به هیچ عنوان به لایه زیرین نفوذ نمی کند. این عایق برای عایق کاری سقف و یا کف مکان های مرطوب مانند حمام و سرویس بهداشتی استفاده می شود. نصب ایزوگام آسان است و در کمترین زمان ممکن صورت می گیرد.

 • عایق ایزوپل

عایق رطوبتی ایزوپل نوعی عایق پلیمری بر پایه آب است که سطح را در برابر نفوذ آب مقاوم می سازد. سطحی که با ایزوپل پوشیده می شود کاملاً یکپارچه و بدون هیچ گونه درز است، از این رو نم و رطوبت تاثیری بر آن نخواهد گذاشت.

عایق کاری با این محصول پلیمری به آسانی و با ابزارهای معمولی انجام می گیرد و پس از اجرا می توان آن را شست و از مقاومت آن در برابر آب مطمئن بود. این عایق را نه تنها می توان برای پوشش پشت بام استفاده نمود، بلکه برای دیوارها نیز به کار برد. چسبندگی ایزوپل به سطح، بالاست؛ از این رو به راحتی و بدون هیچ مهارت خاصی اجرا می گردد.

 • آرت فلکس

آرت فلکس از جمله سبک ترین، کم حجم ترین و کاربردی ترین عایق رطوبتی است که در کمترین زمان ممکن نصب می شود. انعطاف پذیری این عایق بالاست و می توان آن را برای گوشه و کنار سطوح استفاده نمود. قیمت عایق آرت فلکس به نسبت ایزوگام ارزان تر است. این محصول آب و رطوبت را جذب نمی کند، از این رو با خیالی آسوده می توان آن را در مکان های مختلف به منظور عایق کاری رطوبتی استفاده نمود.

 • رنگ نانو

رنگ نانو همانطور که از نامش پیداست بر اساس تکنولوژی نانو ساخته می شود و به دلیل استفاده از نانوذرات در آن عایقی مقاوم در برابر حرارت با طول عمر بالا می باشد. قیمت رنگ نانو مناسب است و هزینه زیادی در بر نخواهد داشت.

 • رنگ عایق حرارتی

رنگ عایق حرارتی نمونه ای از عایق های نانو می باشد که قابل استفاده بر روی سطح بتنی و سنگی می باشد. عملکرد این رنگ ها به گونه ی است که با جذب تابش نورخورشید از عبور گرما جلوگیری کرده و همین امر باعث جلوگیری از هدر رفت انرژی می شود.

 •  یونولیت

پانل های یونولیت از پلی استایرن ساخته می شوند و در مرحله سفت کاری ساختمان به منظور جلوگیری از عبور سر و صدا در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. یونولیت وزن بسیار سبکی دارد و بار اضافی بر ساختمان وارد نمی کند. چگالی این نوع عایق بالاست و برای جذب صدا، ایده آل می باشد. اصولاً عایق صوتی یونولیت برای عایق کاری سقف و دیوارها استفاده می شود و نقش بسزایی در کاهش سر و صدا دارد.

 • فوم شانه تخم مرغی

فوم شانه تخم مرغی از جمله فوم های ضد صوت است که برای کاهش میزان سر و صدا در یک مکان کاربرد دارد. شکل ظاهری این فوم ها که همانند شانه تخم مرغ است، نقش مهمی در جذب صوت ایفا می کند. از این فوم های اسفنجی شکل اغلب برای عایق کاری مکان هایی مانند استودیوها که میزان صدا در آن ها بالاست استفاده می شود.

 • رزین ملامین

این عایق دارای چگالی بسیار کم و فاقد CFC می باشد و به دلیل قابلیت انعطاف پذیری بالایی که دارد به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • پلی ایزوسیانورات یا PIR

این عایق از استحکام بالایی برخوردار است و به طور گسترده در عایق کاری لوله کشی در دمای تبرید و متوسط، تجهیزات و تاسیسات صنایع پتروشیمی، گاز و فرایندهای صنعتی، وسایل حمل و نقل سردخانه دار، کانال کشی و لوله کشی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

 • فایبرگلاس

آب و رطوبت را جذب می کند و خاصیت آبکش دارد. دمای کاری آن بسته به نوع و جنس، بین ۱۹۱ تا ۵۰۰ درجه سانتی گراد و چگالی آن بین ۲۴ تا ۹۶ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. این عایق مقاومت فشاری ضعیفی دارد.

 • قیر

استفاده از قیر در پشت بام ها و جاده ها باعث مقاومت سطح در برابر رطوبت و گرد و غبار می شود. همچنین این عایق در برابر یخ زدگی، سرما، گرما، اسیدها و بازها و نیروهای کششی مقاومت خوبی دارد. این عایق عمر طولانی دارد و از لحاظ قیمت، عایقی مقرون بصرفه می باشد.

 • قطران

برای تولید قطران، زغال سنگ را گرم می کنند تا گاز آن خارج شود و کک باقی بماند. سپس گاز خارج شده را سرد می کنند تا عرق کند و قطره قطره بچکد، به این ماده تولید شده قطران می گویند. قطران همانند قیر، دانه های سنگی را به یکدیگر می چسباند، به همین دلیل در عایق کاری رطوبتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • عایق رطوبتی ماستیک و درزبند

این عایق ها برای پر کردن و آب بند کردن درزها، منفذها و ترک ها و بر روی سطوح مختلفی مثل بتن، فلز، آسفالت و چوب، استفاده می شوند. ماستیک ها و درزبندها با استفاده از موادی مانند انواع قیرها، حلال ها، پلیمرها و رزین ها تولید و به دو صورت سرد یا گرم اجرا می شوند. این عایق ها ویژگی های خوبی چون رطوبت ناپذیری، انعطاف پذیری، چسبندگی، مقاومت در برابر عوامل جوی و مواد شیمیایی را دارا می باشند.